Google+    Youtube    Facebook        Společně autem z Prahy?        Novinky.cz píší...

Přestávka! :-)

Těšíme se na tebe v další sezóně. Máš nějaké nápady či návrhy? Sem s nimi.

   

S Janouškem je sranda

Kdy to bylo: 20. prosince 2013   Napsal: Petr Rímský
Kde to bylo: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Malá scéna    
Kdo tam byl: Slávek Janoušek, Honza Bican, Jerry a dcery a Martin
a samozřejmě Petr Rímský & MISITU - Veronika Skočdopolová a Petra Zajíčková, jakož i Petr Vašina
   
Zvučil:Jirka Prášil    
Ahoj, lidi. S Janouškem je sranda. Ne nadarmo se mu přezdívá "Slávek Čtvrthodinka Janoušek", protože se občas "malinko" opozdí. Slávek je také cestovatel a jelikož s námi měl účinkovat těsně po příjezdu z Barmy, hezkých pár dní jsme trnuli hrůzou nejen zda přijede včas, ale jestli se vůbec z takové země vrátí. Vrátil se, přijel včas a byla s ním sranda. Ale nebyl tam jen Slávek. Takže:

pribram-rimskypribram-vasinaPetr Rímský a Petr Vašina

Nazvučeno, nasvíceno, naladěné kytary i duše. Zbývá si střihnout, kdo půjde první. Samozřejmě „hostitelé Petři“. Hned na úvod jsme se překvapili navzájem. Vašina mě tím, že zahrál mně dosud neznámou písničku, já jeho zase tím, že jsem se nedal a hrál s ním, jako by se nechumelilo. A ono se o těchto Vánocích tedy o chumelení fakt mluvit nedalo. Nálada ovšem byla skvělá a tak jsme pozvali na scénu "místňáky".

Jerry a dcery a Martin 

jerry-a-dcery1

Nastoupili do už trochu připravené atmosféry a využili ji dobře. Já jsem si při zvukové zkoušce tajně vyhlídnul jednu písničku z Jerryho repertoáru a chtěl Jerryho překvapit, že mu do ní vlítnu a budu hrát s ním. Což jsem mu pochopitelně neřekl, to by nebylo dobrodrůžo. Jerry mě nechtěně překvapil tím, že ji zahrál hned na začátku a ve chvíli, kdy jsem si odskočil. Ale hned do první bych mu nevlítnul. Na improvizaci došlo později a přidal se i Petr s foukačkami.

bican

Honza Bican

Jižanský banjista Honza Bican je celoživotním propagátorem konzumace vajec v neomezeném množství a dobrých písniček hraných nikoli zběsile, ale správně. Mnoho let hledání jej přivedlo až k základům muziky, která se na tenhle nástroj hrála a hraje. Ale také ke stylu hry, který je zcela jiný, než na jaký jsme zvyklí od leckterého našeho pidlikáče, jemuž jde jen o množství úderů za minutu. To je úplně něco jiného a neznám u nás nikoho, kdo by to takhle hrál. Bylo to hezké, ani na vejce se nezapomnělo a Jééžíííškůůů pááánáááčkůůů mu jich nadělil plato, aby nám "MUDr. Jeník" vysvětlil, jak je to s tím cholesterolem :-D. Společně jsme se taky vyblbnuli taky na některých Honzou hraných písničkách.

janousek

slavek-janousek-pribramSlávek Janoušek

Tentokráte byl hlavním hostem písničkář Slávek Janoušek, čerstvý šedesátník, autor mnoha krásných songů a organizátor textových dílen. Byl jsem tam a těch koncertních šedesátin jsem se zúčastnil. Gratuloval jsem Slávkovi velmi „svéráznou předělávkou“ jeho písničky „Byla to jízda“. Tak jsem si to zopakoval a Slávka pozval na scénu.

Čekali jsme Slávkovu „odvetu“ nějakou předělávkou některé mé chlapácké tesknice :-). Ale nedošlo na to, protože Slávek byl plný čerstvých dojmů z Barmy a tak to musel všechno alespoň ve zkratkách předat lidem i nám komediantům.

rimsky-janousek

Nebo že bychom byli taky lidi? Přivezl si odtud nějaký zřejmě vlastnoručně vyrobený nástroj z různě tlustých kousků bambusu, na které zahrál za našeho neméně exotického „bambusovo skleněného“ doprovodu písničku, kterou si odtud taky přivezl. Ne jejich, svou, kterou tam napsal :-).

Ostatně koukni na video, byť v telefonní kvalitě :-). Nebyli jsme na záznam připraveni, tak jsme rádi, že jsme zachytili alespoň něco a alespoň na mobil. „Šmírákem mobilokameramanem“ byl Martin Zajíček. Světová premiéra čerstvě napsané a z druhého konce světa přivezené písně.

 

 Slávek pojal úmysl...   ...tak jsme ho uskutečnili :-))) 
 

Došlo samozřejmě i na koledy, kterých si přivezl hezkou sbírku. Nebo spíš tématických lidovek vyčmuchaných ve sbírce Františka Sušila. To už zpíval sbor v sále, ale i na scéně, protože jsme jej přišli podpořit všichni včetně manžela mé vokalistky a basáka jejich společné skupiny Naopak Martina Zajíčka. Užívali jsme světa, i když se nám blížíci se kometa cestou rozpadla :-)))

rimsky bzPetr Rímský & MISITU

Vždycky jsou ty koncerty trochu delší, protože je všem dobře. Idole idole nahoře i dole... Na scéně i v publiku. Někdy se ale musí skončit a tak jsme jako hostitelé s zahráli s Verunkou Skočdopolovou a Petrou Zajíčkovou něco mých písní a s Petrem Vašinou něco jeho písní. Omlouváme se, že jsme nemohli zahrát některé z našeho repertoáru, které si diváci ještě přáli, ale čas je neúprosný, a konec je konec. No a my jsme chtěli ještě na závěr improvizovaně zazpívat něco se všemi účinkujícími i s diváky společně. Na cestu domů a pro dobrou náladu k Vánocům. Ostatně Písničkáři sobě to není náš koncert, jestli je to vůbec koncert. Spíš setkávání a improvizace. My to jen tak rámujeme :) Vymýšlíme ptákoviny a domlouváme fajn lidi. Na Vás je nejen přijít a bavit se s námi, ale taky dát dalším lidem vědět, jaké to bylo, nebo že se zase sejdeme další poslední pátek v měsíci.

Písničkáři sobě příště

Příště znamená poslední pátek v lednu, což je 31., takže i poslední lednový den. Přijede zajímavý písničkář Jiří Vondrák z Brna, který kromě svých písní překládá a zpívá písně Bulata Okudžavy a vůbec dělá spoustu zajímavých věcí. Těšíme se, těšte se.

Lidi ahóóój!
Petr Rímský
   
Doporučujeme
   
© Sapientia