Google+    Youtube    Facebook        Společně autem z Prahy?        Novinky.cz píší...

Přestávka! :-)

Těšíme se na tebe v další sezóně. Máš nějaké nápady či návrhy? Sem s nimi.

   

Večírek svérázných kytaristů

Kdy to bylo: v pátek 26. září 2014  
Kde to bylo: Divadlo A. Dvořáka Příbram, Malá scéna    
Kdo tam byl: Jan Matěj Rak, Štěpán Rak   Napsal: Petr Rímský
Samozřejmě tam byli Petr Rímský & MISITU - Veronika Skočdopolová a Petra Zajíčková, jakož i Petr Vašina    
Zvuk a světla: Jirka Prášil    

Štěpán Rak a Matěj Rak

Ahoj, lidi.

Podobně jako mám já už od nepaměti zalíbení v písničkách Ježka, Voskovce a Wericha, má je i Matěj Rak. Dlouho jsem nosil v hlavě myšlenku, že je někdy udělám nějak pořádně a „stabilně“. Tedy že je budu hrát pořád stejně. Ale jsem svérázný a vymýšlím „za jízdy“, protože mě to tak baví. A dlužil jsem si tehdy sám sobě vlastní album. Začít hned něčím převzatým se mi zdálo pitomé.

Matěj Rak

Matěj si album svých písniček natočil. A pak natočil i Ježka, čímž mě bohudík předběhl. Cítíte v tom lehkou dávku ironické škodolibosti? Cítíte správně, to je podle pravidla, že „mezi muzikanty vo hajzlíka nezavadíš :-))“. Matěj se mi totiž při kávě krátce před koncertem přiznal, že

si tím vlastně vytvořil pastičku, protože teď po něm všude všichni chtějí Ježka, takže své písničky zanedbává.  V pořadu „Písničkáři sobě“ se ale předpokládá, že hrajeme, na co máme chuť, případně co rozhodne principál, velitel, šaman, šerif, vedoucí provozu či jak chcete. No, a protože tím jsem já, tak jsem udělal radost sobě, Matějovi i divákům tím, že jsem po něm chtěl hlavně jeho písničky. Jeho svérázný doprovod kombinuje klasiku s běžnou „folkovou“ kytaristickou výbavou, nebo třeba prvky ragtime. Matěj je totiž svérázný kytarista.

Petr Rímský

Až budete mít chvíli a pořídíte si album jeho písniček – předpokládám, že jste slušní lidé a pořídíte si originál na důkaz úcty k autorovi a interpretovi i realizačnímu týmu – zaujme vás několikrát. Kytaristé, kterými jsme tak trochu skoro všichni, se ovšem asi budou nějakou chvíli soustřeďovat více na hru, než na obsah. Vnímavější ovšem postupně najdou zajímavé obsahové i jazykové nápady, kterými je Matěj rovněž svérázný.

Štěpán Rak

Štěpán Rak

Matějův táta je Štěpán Rak, virtuos, skladatel a profesor, který ovšem ke světu nás bláznivých písničkářů nemá nikterak daleko. Tu taškařici si nenechal ujít a přijel nás mladé začínající umělce zkontrolovat. A zařádit si s námi. :-))). Se Štěpánem Rakem jsme se potkali na Portě v osmdesátých letech a v tom množství muzikantů bylo naše setkání skutečně letmé. Štěpán mě překvapil, že si ho po těch letech pamatoval. Jinak jsme se úspěšně míjeli a na scéně se potkali opravdu až v Příbrami. Popisovat jeho mistrovskou hru, všelijaká aranžmá kdečeho či jeho autorskou tvorbu by bylo mimo rozsah této reportáže, tak snad alespoň řeknu, že Štěpán Rak je svérázný kytarista. Nejen v tom, že kromě koncertních kousků rád zabrousí do jiných žánrů od trampské písničky až třeba po jazz, ale i svým způsobem hry. Například v tom, že prosazuje hru malíčkem pravé ruky, protože ten prý není jen tak na ozdobu. Mí kytaristé mi rozumějí. Písničkáři sobě 29. 06. 2014Občas vedu kytarovou školu (www.kytarovka.cz) a lidičky tam mi ze srandy říkají pane profesore. Štěpán je ovšem skutečným profesorem pyšným na to, že ho jmenoval prezident. Shodli jsme se na scéně v tom, že ho jmenoval ten jediný opravdový prezident. Ty dvě sebestředné karikatury po něm nám slušně řečeno neimponují.

Nějaké vlastní písně jsme samozřejmě divákům zahráli, ani Petr Vašina nezůstal něco svého dlužen. Ale o naše písně tu až tolik nejde, my jsme tu pokaždé, mění se hosté. S Matějem jsme zahráli společně mé stařičké „Blues o hvězdě“ nebo jeho titulní píseň z alba „Všechny ty jednoduché věci“. Na nějaké ty „Ježkárny“ samozřejmě taky došlo, jak v Matějově „čistém“ tak i v kolektivně praštěném podání mezi jinými kousky, na kterých jsme se vyblbnuli. A ejhle, ono už je deset. Tak honem končit. Lidi si taky nevšimli, nikdo neodešel. Tak asi jsme se bavili společně.

Tady jsou nějaké špionážní videoukázky.

Jak se seznamují muzikanti hrou Tak co si dáme?

Líbí? Možná ještě něco postříháme a přidáme. K dispozici je nově i kanál na Youtube.

Petr Rímský, Petra Zajíčková a Veronika Skočdopolová

Veronika Skočdopolová, Petra Zajíčková - vokalistky

Jirka Prášil

Jako vždy i tentokrát s námi leccos zpívaly a nejen naše běžné kousky, ale třeba i zmíněné „Ježkárny“. Výrazně také zdobily naše setkání „škareďáků“ :-).

O zvuk a světla se staral Jirka Prášil.

Hezký večer v dobré společnosti jsme jako obvykle zakončili „posezením diváků s komedianty“ za rohem v D-klubu. Tím lidem dáváme příležitost strávit s námi ještě chvíli, kdy se nechce domů, dát si s námi třeba nakládaný hermelín, nebo si i zazpívat.

Tak zase příští poslední pátek v měsíci. Viz nejbližší koncert.Těšíme se na Vás.

Lidi Ahóóój.

Petr Rímský

Váš tip na hosty příštích pořadů

Pokud máte někdo nápad na zajímavou osobnost, kterou byste chtěli vidět právě v takovémto netypickém improvizovaném pořadu, napište.

Chcete informace včas?

Informce o dalších akcích rádi a včas zašleme na všechny zaregistrované maily našeho klubu. Registrace zde.

Petr Rímský a Štěpán Rak Štěpán Rak a Matěj Rak Matěj Rak a Petr Vašina
   
Doporučujeme
   
© Sapientia